• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Implanty zębowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Implanty zębowe to najtrwalszy i najskuteczniejszy, a jednocześnie najbardziej estetyczny sposób na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z obecnością ciała obcego w jamie ustnej. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej metodzie, by zgłębić jej tajniki.

Implant – co to takiego?
Potocznie implantem określany jest sztuczny ząb. Nic bardziej mylnego. Implant to inaczej imitacja korzenia zęba, natomiast na nim osadzona jest porcelanowakorona. Początki implantacji sięgają zamierzchłych czasów sprzed naszej ery, kiedy to nasi przodkowie podejmowali pierwsze próby zastępowania brakujących zębów zębami zwierząt lub kośćmi osadzonymi na konstrukcji z żelaza, złota lub srebra. Przełomem było zastosowanie pod koniec XIX wieku trzpienia z tytanu, który okazał się materiałem najbardziej przyjaznym ze względu na swoje właściwości integracyjne z kośćcem. Początkowo stosowano różne metody mocowania implantu, np. siatki tantalowe lub implanty żyletkowe. Obecnie najpowszechniejszą metodą jest gwintowanie; po uprzednim nawierceniu implant jest wkręcany, co pozwala na stabilne osadzenie go w szczęce.
Na implancie po odpowiednim czasie (w zależności od indywidualnych cech pacjenta i szybkości procesu integracji z kością proces ten może trwać od 2 tygodni do 6 miesięcy) osadzana jest ceramiczna lub porcelanowa korona (http://www.portaldentystyczny.pl/pacjent/estetyka/implantologia/art5,osseointegracja-czyli-integracja-implantu-z-koscia.html). Jej odcień dobierany jest tak, aby nie wyróżniała się od pozostałych zębów. Ze względu na swoje zalety metoda zyskuje coraz większe uznanie wśród pacjentów. W Warszawie implant zęba wszczepimy w wybranych klinikach stomatologicznych.

132261116

Dla kogo implanty?
Z metody wszczepienia implantów mogą skorzystać osoby, które nie mają jednego lub nawet wszystkich zębów oraz te, które chcą uniknąć protezy wyjmowanej. Przed zabiegiem implantacji bada się ogólny stan jamy ustnej, konieczne jest zrobienie zdjęcia panoramicznego oraz w szczególnych przypadkach tomografii, która pozwoli określić ilość tkanki kostnej.

Zabieg i co dalej?
Zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około od 20 do 60 min. Po nim lekarz implantolog, w miarę potrzeby, może zalecić stosowanie antybiotyku oraz środków przeciwbólowych. Początkowo może wystąpić opuchlizna, w związku z tym pomocne mogą się okazać zimne okłady. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się zachowanie ostrożności przy szczotkowaniu zębów i płukaniu jamy ustnej oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Jest to ważne dla prawidłowej integracji implantu z kością.
Implanty stomatologiczne są coraz powszechniejszą metodą na braki w uzębieniu. Mimo że jest to terapia relatywnie kosztowna – przykładowo w Warszawie za implant zęba zapłacimy od 2500 do 4900 zł– w ogólnym rozrachunku bardziej opłacalna, ponieważ zwykle raz wstawiony pozostaje na całe życie. Więcej na temat implantów zębowych można przeczytać na stronie www.impladent.pl.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter