Alkohol zajmuje trzecie miejsce na świecie (po wodzie i herbacie), w kategorii najczęściej spożywanych napojów. Pierwszymi trunkami alkoholowymi ludzie raczyli się już ponad 4000 lat p.n.e.! Trudno wyobrazić sobie wesele bez szampana, grilla w gorące lato bez zimnego piwa, czy romantycznej kolacji przy świecach bez wina.
Pij bez wyrzeczeń – i na zdrowie!
O ile picie alkoholu w wielu przypadkach jest niewskazane albo wręcz nielegalne czy zakazane z powodów zdrowotnych, o tyle picie tych samych napojów poddanych dealkoholizacji niesie ze sobą wiele zalet. Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią bezalkoholowe piwa czy wina są zupełnie nieszkodliwą alternatywą. Według prof. Antona Piendla z Instytutu Technologii Browarniczej i Mikrobiologii Uniwersytetu Technicznego w Monachium, są nawet korzystne, ze względu na bogatą zawartość potasu, niską kaloryczność (ponad połowa kalorii mniej niż w zwykłym piwie!), a także niską zawartość sodu, tłuszczy i cholesterolu. Piwa i wina bezalkoholowe mogą ponadto wspierać tworzenie prolaktyny, czyli hormonu przysadki mózgowej, który pobudza wytwarzanie mleka w czasie karmienia piersią. Dodatkowo, substancje gorzkie z chmielu w piwie działają kojąco, z kolei wino wpływa na poprawę trawienia.
Napoje bezalkoholowe są również bezpieczne dla kierowców. Nawet sięgając po te, które zawierają do 0,5% alkoholu, trzeba by ich wypić 4 o pojemności 500ml i to „ciągiem” (co rzadko komu się zdarza), aby alkomat wykazał ich obecność. Dlatego spokojne spożywanie 1 piwa na ok. 30 minut praktycznie w 100% gwarantuje, że w organizmie nie przekroczy się dopuszczalnej wartości stężenia alkoholu we krwi (0,2%). Nawet po wypiciu 10 takich piw (co zajęłoby w praktyce ok. 5 godzin!) dawno już szczątkowe zawartości alkoholu z pierwszego piwa wyparują z organizmu. (Zawsze można to sprawdzić, wykonując prosty test domowym alkomatem.)
Alkohol wpływający na obniżenie sprawności fizycznej i koordynacji ruchów, dodatkowo zawierający wiele zbędnych kalorii, jest również niewskazany dla sportowców i osób dbających o sylwetkę, co udowodniły liczne badania naukowe. Dla tych osób napoje bezalkoholowe również stanowią idealną alternatywę. Nie tylko nie zaszkodzą, ale wręcz mają właściwości wspomagające trening sportowców! Wybrane piwa bezalkoholowe posiadają status napojów izotonicznych – np. Erdinger. Obniżają poziom stanu zapalnego we krwi (potwierdzone badaniami na grupie maratończyków), dzięki zawartości polifenoli. Dodatkowo napoje bezalkoholowe to zastrzyk składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, magnez i ważnych aminokwasów, elektrolitów oraz witaminy B. Dlatego marka Erdinger jest sponsorem licznych zawodów sportowych, takich jak biathlon, triathlon i biegi narciarskie.
Napoje bezalkoholowe w Polsce i na świecie
W zachodniej Europie przemysł napojów bezalkoholowych jest niezwykle rozwinięty, a piwa, wina i szampany bez „procentów” cieszą się ogromną popularnością. Np. w Niemczech można wybierać spośród ponad 100 różnych marek piw bezalkoholowych! W Polsce dotychczas najbardziej rozpoznawalną marką był bezalkoholowy „szampan” dla dzieci, nie mający w smaku nic wspólnego z napojami dla dorosłych.
Dorośli, którzy z jakichś powodów nie mogli lub nie chcieli spożywać alkoholu, musieli obejść się smakiem. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. W większości sklepów nadal nie uświadczymy napojów bezalkoholowych, ich miłośników zapraszamy jednak na stronę Bezalkoholowe.com, na której oprócz najszerszego w Polsce wyboru piw, win i szampanów bezalkoholowych znajduje się obszerna baza wiedzy na ich temat. Bezalkoholowe.com powstały po to, aby promować ideę spożywania napojów bezalkoholowych w Polsce, dać ludziom alternatywę, a także zapewnić wiedzę na temat tego typu napojów. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz napój miał konkretnie 0% alkoholu, albo poszukujemy określonego smaku piwa czy wina, warto poprosić obsługę o pomoc w wyborze. Chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Leave a reply