Podstawowym założeniem Krav Maga było zebranie najskuteczniejszych technik z różnych sportów walki i skonstruowanie z nich jednego, najefektywniejszego, a jednocześnie łatwego do nauczenia systemu. „Krav” oznacza kombat oraz walkę, a „maga” bliski kontakt oraz dotyk.
W szybkim czasie po wprowadzeniu Krav Maga nie tylko jako systemu militarnego, ale także skierowanego do cywili, powstało wiele niezależnych organizacji. Do najsłynniejszych należą: Krav Maga Association, Krav Maga Federation, Krav Maga Union, Israeli Krav Maga, International Krav Maga Federation, Krav Magan. Do Polski trafiła ponad 10 lat temu, a jej popularność szybko rośnie, o czym świadczy duża ilość nowych szkół.
Pasy
W początkowym okresie Imi nie używał pasów, ponieważ był to system militarny. W późniejszym czasie wykorzystał system oparty na systemie używanym w judo- pasy: biały, złoty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy, czarny. Zaczęto tez ćwiczyć w judokach. W latach 90 ponownie odsunięto ideę używania pasów, zastępując je stopniami: adept, absolwent i ekspert, a strojem treningowym stały się czarne spodnie i białe koszulki. Obecnie w niektórych krajach nadal używa się pasów, ale nie na treningach, a jedynie na certyfikatach.
Krav Maga jako system walki
O opisanie Krav Maga jako systemu walki poprosiłam instruktora Adriana Mehrsteina ze Street Krav Maga. „W Krav Maga używa się wielu technik zaczerpniętych z innych systemów i sztuk walki. Muszą się one charakteryzować skutecznością, szybkością wykonania i łatwością. Techniki zostały dobrane w taki sposób, aby przeciętny człowiek mógł ich się szybko nauczyć. Podczas treningów dużo jest również ćwiczeń poprawiających koordynację, a także odgrywanie scen symulujących szantaż czy napad. Ćwiczy się zarówno w stójce, jak i parterze, uderzenia z ręki, głowy, łokcia, kolan i piszczeli, walkę z pałką i nożem. Krav Maga jest jednym z nielicznych systemów, gdzie uczy się obrony przed kilkoma napastnikami. Na pierwszych zajęciach uczy się jak uderzać w najczulsze miejsca, ponieważ skuteczność takich odruchów daje nam ogromną przewagę nad przeciwnikiem.”
Zapisując się na Krav Maga, należy być świadomym, że jest to system kontaktowy. Niewiele jest uderzeń symulowanych. Jednym z założeń Krav Maga jest ćwiczenie jak największej ilości schematów, aby być przygotowanym na niespodziewany atak.
„Ktoś kto trenuje Krav Maga powinien sobie zdawać sprawę na ile może uszkodzić napastnika i jaka jest cienka linia pomiędzy obroną a jej przekroczeniem.- dodaje Adrian Mehrstein.
Od najmłodszych lat trenuję sporty walki i uważam, ze Krav Maga jest bardzo ciekawa i bogata w techniki. Można ją trenować wiele lat i ciągle uczyć się czegoś nowego, ale z drugiej strony w trzy miesiące można nauczyć się podstawowych technik, które mogą nam uratować życie lub zdrowie. Trenujące u mnie osoby traktują Krav Maga jako hobby, po całym dniu pracy przychodzą by się odstresować i wyładować wszystkie problemy. Dzięki niej można poczuć się pewniej i bezpieczniej. Od innych systemów i sztuk walki różni się brutalnością i skutecznością.”
Początkujące osoby uczą się przede wszystkim poruszania w pozycji walki, ciosów (prostych, łokciem, pięścią („młot”), podstawowych kopnięć, obrony przed uderzeniem (360°), blokowania niskich kopnięć, uwalniania się z duszeń i prostych kombinacji uderzeń i kopnięć oraz walki z cieniem.
www.streetkravmaga.pl
Krav Maga to bardzo ciekawy system. Wymagający wiąże się z dosyć dużymi kosztami ubezpieczenia treningu (w ciągu miesiąca mojego treningu jednej osobie złamano nogę a drugiej rekę). Jest niebezpiecznie i trzeba uważać.
Napastnik który zaczepia cię na ulicy jest równie nie przewidywalny jak pogoda w górach jest zdesperowany aby osiągnąć swój cel, jednak jeśli atakuje adepta krav magi nie wie że on zę trafił na osobę równie zdeterminowy aby przetrwać.
Bo o to w krav’ce chodzi: Zero ściemy. Zero filozofii. Po prostu przetrwanie. INFO: Jako izraelska sztuka walki z powodu dużego zaludnienia miast jest przystosowana do wali na wąskich przestrzeniach gdzie odległość łokcia to max to możesz mieć. Uczy się również tego jak rozbroić przeciwnika (nóż, pistolet)