• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Siatkówka

Historia siatkówki

Początki współczesnej siatkówki sięgają 1885 roku, kiedy William Morgan, dyrektor YMCA (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej) w miejscowości Holyooke stworzył grę, którą nazwał „Minonette”. Polegała ona na przebijaniu piłki nad siatką zawieszoną na wysokości 183 cm i miała stanowić alternatywę dla koszykówki. Rok później, w 1886 roku, na konferencji Międzynarodowego Komitetu YMCA gra wymyślona przez profesora Morgana po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie i otrzymała nazwę „Volley-Ball”.

siatkówkaSiatkówka stosunkowo szybka zdobywała popularność, początkowo głownie w Ameryce Południowej i Północnej, potem trafiła do Azji. Pierwszy międzynarodowy turniej siatkarski rozegrano w 1913 roku w Manili, a uczestniczyły w nim zespoły Japonii, Chin oraz Filipin. Do Europy siatkówka trafiła w 1917 roku wraz z wkroczeniem na Stary Kontynent żołnierzy armii amerykańskiej.

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), a jednym z jej wiceprezesów wybrany został Polak, Zbigniew Nowak. Rok później FIVB zorganizowała pierwsze w historii ME mężczyzn, a w 1949 roku odbyły się pierwsze ME kobiet i pierwsze MŚ mężczyzn (MŚ kobiet rozgrywane są od 1952 roku).

Na Igrzyskach siatkówka zadebiutowała w 1964 roku (w Tokio), choć próby włączenia jej do grona sportów olimpijskich pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Kilka lat po olimpijskim debiucie siatkówki (w 1972 roku), utworzona została Europejska Federacja Siatkówki (CEV), a także cztery inne federacje kontynentalne.

Od 1990 roku odbywają się rozgrywki Ligi Światowej. Odpowiednikiem rywalizacji wśród kobiet jest od 1993 roku turniej World Grand Prix.

Od momentu powstania siatkówki, zasady i przepisy tej gry często ulegały zmianom, tak aby uczynić ją jak najbardziej ciekawą. Od 1922 roku wymiary boiska, na którym toczy się rywalizacja wynoszą 18 na 9 m. Za ciekawostkę można też uznać fakt, że początkowo mecze siatkarskie rozgrywano na świeżym powietrzu, a dopiero potem zdecydowano się na grę w hali.

Ogromny wpływ na rozwój siatkówki miało też wymyślenie bloku przez graczy z Czechosłowacji w 1938 roku. Trzydzieści lat później zatwierdzono przepis, który zezwalał zawodnikom na przekładnie rąk przez siatkę w trakcie wykonywania bloków. Wprowadzono też antenki do oznaczenia szerokości boiska przy siatce oraz możliwość drugiego odbicia piłki przez blokujących.

Kolejną metamorfozę siatkówka przeszła w 1999 roku – podczas MŚ w Japonii wprowadzono zawodnika libero, zdecydowano też, że sety (poza tie-breakiem) rozgrywane będą do zdobycia przez którąś z drużyn 25 punktów (przy remisie 24:24 gra jest kontynuowana aż do uzyskania 2-punktowej różnicy na korzyść, któregoś z zespołów). Podjęto również decyzję, że zespoły będą mogły zdobywać punkty we wszystkich akcjach, a nie tylko przy swojej zagrywce.

Czy to koniec zmian w siatkówce? Prawdopodobnie nie, bo władze światowej siatkówki nadal dążą do uczynienia tego sportu jeszcze atrakcyjniejszym, zarówno dla kibiców, jak i sponsorów.

A tymczasem W plebiscycie FIVB na najlepszą siatkarkę dwudziestego wieku została Kubanka Regla Torres, a zawodnikiem Amerykanin Karch Kiraly. Najlepszym męskim zespołem wybrano Włochy – trzykrotnego mistrza świata z lat 1990-98. Wśród kobiet taki tytuł otrzymały siatkarki japońskie (1960-64).

www.tie-break.info

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter