Zgodnie z powszechną opinią, choć grzyby posiadają wyjątkowe walory smakowe, są całkowicie pozbawione wartości odżywczych. To nie do końca prawda – choć prawdziwki czy borowiki w niemal 90% składają się z wody, zawierają również aminokwasy, witaminy i sole mineralne. Co odważniejsi przyrządzają dania używając nie tylko popularnych prawdziwków, kozaków czy kurek, ale i bardziej nietypowych grzybów. Jakich?
Żółciak siarkowy
Choć nazwa nie jest zbyt zachęcająca, dania z tym grzybem znajdują wielu amatorów. Zwłaszcza na Słowacji, gdzie po wymoczeniu w słonej wodzie, podaje się je usmażone niczym sznycle. Szczególnie smakowite są młode okazy: soczyste, o aromatycznym zapachu i lekkim miąższu. Żółciaki są dość duże: ich owocniki osiągają średnią wielkość od 10 do nawet 40 centymetrów i grubość około 5-10 cm. Co ciekawe, da się z nich przyrządzić oryginalne frytki. Pokrojone w równe słupki i przyprawione według własnego uznania (sól, pieprz, papryka, czosnek, bazylia – co kto lubi) smaży się na oleju rzepakowym wymieszanym w równych proporcjach ze słonecznikowym. Nadają się do spożycia wtedy, gdy się zarumienią. Jeśli myślisz o wzbogaceniu smaków swojej kuchni, koniecznie przetestuj ten pomysł.
Płachetka kołpakowata
To prawdziwy rarytas dla miłośników marynowanych grzybów. Smakosze twierdzą, że potrawy przyrządzane wyłącznie na bazie płachetek są równie doskonałe, jak te połączone z innymi gatunkami grzybów. Gdzie i kiedy można je znaleźć? Największy wysyp pojawia się w okresie od lipca do października, w lasach iglastych. Grzybiarze używają płachetek, nazywanych potocznie „kołpakami” między innymi jako dodatku do jajecznicy. Stanowi w niej zamiennik popularnych pieczarek. Problem stanowi jedynie to, że grzyb ten bardzo często bywa robaczywy. Jak jednak wiadomo- dla chcącego nic trudnego. Poszukując odpowiednio wytrwale, z pewnością znajdziemy zdrowy okaz.
Muchomor cesarski
To nie pomyłka- w przyrodzie występują jadalne odmiany tego grzyba. Jak rozpoznać muchomora cesarskiego? Wyróżnia go okazały, pomarańczowy kapelusz z końcami lekko zawiniętymi do dołu oraz żółta nóżka. Jeśli sam nie jesteś doświadczonym grzybiarzem, najlepiej zabierz takiego ze sobą do lasu, lub zaopatrz się w Encyklopedię Grzybów z dokładnymi rysunkami. W jaki sposób jeść muchomory? Wszystkie chwyty dozwolone – możesz gotować sosy, zupy, potrawki, pierogi. Jedyne ograniczenie stanowi fantazja kucharza. Przy zbieraniu grzybów z tej rodziny należy zachować szczególną ostrożność – jeśli nie masz 100% pewności, że jest jadalny, lepiej zostaw nawet najpiękniejszy okaz w lesie.
Twardzioszek przydrożny
Jak wskazuje nazwa, często wyrasta wzdłuż polnych dróg, pojawia się również na łąkach, polanach, a nawet trawnikach. Można go znaleźć w okresie od maja do listopada. Grzyb ten doceniany jest zwłaszcza jako składnik zup i sosów, ususzony i zmielony wykorzystywany jest również jako przyprawa. Twardzioszki przydrożne są stosunkowo niewielkie, przygotowując więc danie dla kilku osób, trzeba sporo ich nazbierać. To jednak nie problem, gdyż rosną zazwyczaj w tak zwanych czarcich kręgach, co oznacza wysyp w obrysie większego lub mniejszego koła.
Leave a reply