Poddasze bywa miejscem, które zazwyczaj odwiedza się niechętnie, przez co staje się ono często składowiskiem najrozmaitszych gratów. Tymczasem przy odrobinie pomysłowości oraz pracy może zmienić się ono np. we w pełni funkcjonalną siłownię.
Stworzenie nie tylko funkcjonalnej, ale i atrakcyjnej wizualnie siłowni tuż pod dachem to zadanie, które wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Co prawda nie istnieje jeden sprawdzony przepis na adaptację poddasza krok po kroku dla celów tego projektu, jednak przemyślany plan z pewnością pozwoli osiągnąć efekt lepszy niż tylko zadowalający.
Możliwości przestrzenne
Tym, od czego powinno się zacząć, jest zagospodarowanie przestrzeni. Poddasza charakteryzują się często mniejszą wysokością w porównaniu do innych pomieszczeń w domu i zmieniającą się różnicą poziomów między dachem a podłogą. Należy więc wszystko rozplanować w taki sposób, żeby jak najpełniej wykorzystać dostępną powierzchnię. Pomocne mogą okazać się przykładowe adaptacje poddasza na stronie velux.pl.
W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad sprawą okien i optymalnego oświetlenia. Jeśli chodzi o światło sztuczne, dobrze sprawdzą się lampy LED, które bez problemu można zamontować na skośnym dachu, nie marnując miejsca, a zyskując na estetyce i funkcjonalności siłowni. Oczywiście nic nie zastąpi światła naturalnego, dlatego jeśli jest to tylko możliwe, dobrze zdecydować się na montaż odpowiedniej liczby okien połaciowych o właściwej wielkości. Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnić możemy dwa główne typy okien dachowych: okna obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Pierwsze otwierają się w połowie swojej wysokości wokół osi obrotu. Jeśli zostaną zamontowane nisko, podczas otwierania trzeba się będzie cofać. Drugi typ okien jest szczególnie zalecany do instalacji w dachach o niskim kącie nachylenia – między 20 a 55 stopni. W sytuacji, gdy wybrane okna będą znajdować się bardzo wysoko, odpowiednim rozwiązaniem staje się elektryczne sterowanie — podwójnie wygodna opcja w pokoju do ćwiczeń. Przy instalacji okien dachowych należy także pamiętać o ważnej zasadzie — minimalna powierzchnia szyb powinna wynosić od 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. W pomieszczaniach, w których montaż okien dachowych jest mimo wszystko niemożliwy ze względów architektonicznych, aby nie rezygnować ze światła dziennego w siłowni, warto zainwestować w dachowe świetliki tunelowe. Omijają one wszelkie przeszkody konstrukcyjne i za pomocą światłonośnego tunelu doprowadzają światło do każdego miejsca, w którym jest ono potrzebne. Pomieszczenia stają się wobec tego jaśniejsze i bardziej funkcjonalne, a oczy mniej się męczą sztucznym światłem.
Warto jednak pamiętać, że wstawienie okna w miejscu, w którym do tej pory go nie było, wymaga pozwolenia budowlanego. Jeżeli natomiast wymieniamy okno na nowe, mamy do czynienia z remontem, który (na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 1) wymaga już jedynie dokonania zgłoszenia.
Bardzo ważną czynnością podczas planowania siłowni na ostatniej kondygnacji domu będzie dobranie odpowiednio mocnej, tłumiącej dźwięki i wytrzymałej na ewentualne uderzenia podłogi. Dobre rozwiązanie stanowi mata wykonana z mieszanki granulatu gumowego. Koniecznie jednak projekt adaptacji poddasza należy rozpocząć od sprawdzenia wytrzymałości stropu. Z kilkoma przyrządami do ćwiczeń nie powinno być co prawda problemu, niemniej lepiej dmuchać na zimne i poprosić o opinię konstruktora lub stosownego fachowca.
Ostatnim istotnym elementem przestrzeni adaptowanej pod siłownię na poddaszu są ściany. Zazwyczaj na poddaszu użytkowym ścian jest stosunkowo niewiele z powodu dachu, który często bezpośrednio łączy się ze stropem. Na pewno jednak pozostają otynkowane miejsca, które można zagospodarować w ciekawy sposób. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest położenie na ścianach mieszanki farby tablicowej z magnetyczną, co pozwoli stworzyć funkcjonalną powierzchnię do zapisywania swojego planu treningowego oraz przytwierdzania za pomocą magnesów ważnych notatek (źródło: .
Sprzęt na miarę potrzeb i możliwości
Kiedy pomieszczenie jest już przygotowane, pozostaje tylko zakup odpowiednich sprzętów. Zacząć należy od lustra dającego nie tylko motywację do pracy nad sylwetką, ale i pomagającego śledzić poczynione efekty. Dobrym elementem wyposażenia jest także odbiornik radiowy lub prosty sprzęt do odtwarzania muzyki, dzięki któremu ćwiczenia będą odbywały się w przyjemnej atmosferze. Aby jeszcze bardziej połączyć przyjemne z pożytecznym, można także znaleźć w nowej siłowni miejsce na telewizor.
Jeśli chodzi o urządzenia do ćwiczeń, szanująca się siłownia nie obędzie się bez takich sprzętów jak: ławeczka, obciążenie, gryfy, modlitewnik, drabinka, rowerek treningowy, drążek, mata, atlas czy bieżnia. Jeśli ćwiczeniami w domowej siłowni zainteresuje się kobieta, warto pomyśleć o orbitreku. Pamiętać trzeba jeszcze o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy sprzętami umożliwiającej swobodę ruchów podczas ćwiczeń. Warto pomyśleć o stojakach i dodatkowych wzmocnieniach podłogi w tych miejscach, w których jest ona najbardziej narażona na upadek ciężarów.
Remont poddasza nie jest zadaniem, które można wykonać w przysłowiowe pięć minut, jednak właściwe przygotowanie się do niego, połączone z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań okiennych może spowodować, że będzie ono nie tylko miejscem, gdzie chętnie spędza się czas wolny, ale stanie się też solidną wizytówką domu.
Leave a reply