Czujniki ruchu to urządzenia pomocne na przykład przy oszczędzaniu energii, ważne są również jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń. Wykrywają one ruch, a następnie pozwalają na włączenie innych urządzeń. Znajdują swoje zastosowanie między innymi przy włączaniu oświetlenia lub też uruchamianiu alarmu antywłamaniowego.
Korytarze, klatki schodowe, piwnice czy pomieszczenia techniczne – tam najczęściej wykorzystywane są czujniki ruchu. Powodują one automatyczne włączanie oświetlenia w chwili wykrycia ruchu, a także wyłączania oświetlenia gdy go nie zarejestrują. Dostępnych jest kilka rodzajów czujników ruchu, stosuje się je zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Czujniki pasywne wykrywają zmiany związane z promieniowaniem cieplnym. Montując czujniki pasywne należy pamiętać o tym, aby światło słoneczne nie padało bezpośrednio na soczewkę. Z kolei czujniki aktywne emitują promieniowanie podczerwone bądź też mikrofalowe oraz rejestrujące zmiany fal odbitych od otoczenia w obszarze ich działania. Ten rodzaj czujników wykrywa obiekty, które przemieszczają się w obszarze detekcji. Takich czujników nie powinno się montować w miejscach, które znajdują się nieopodal ruchliwej ulicy, a to dlatego że praca czujnika może być zakłócona przez poruszające się samochody.
Aby czujniki ruchu spełniały swoje zadania, powinny być zamontowane w odpowiednich miejscach. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku alarmów przeciwwłamaniowych – chodzi o zminimalizowanie fałszywych alarmów, ale przede wszystkim wykrywanie realnego zagrożenia. To, gdzie je umieścić jest związane między innymi z tym, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na system alarmowy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie czujników w każdym pomieszczeniu, ale dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie czujników na parterze budynku. Ważnym miejscem, gdzie czujników nie powinno zabraknąć są korytarze, ale przede wszystkim pomieszczenia, gdzie przechowywane są cenne rzeczy. Na montaż czujników ruchu wpływ ma także temperatura. Należy zwrócić uwagę na miejsca, gdzie występuje duże natężenie ciepła wywołane przez grzejniki czy spowodowane promieniowaniem słonecznym. Zbyt nagrzane elementy również mogą spowodować uruchomienie alarmu. Jeśli mamy problem z rozmieszczeniem czujników ruchu, wówczas warto skorzystać z pomocy fachowców.
Jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń, to na rynku dostępne są różne rodzaje czujników – wspomniane czujniki pasywne, magnetyczne, dualne, a także zbicia szkła. Najpopularniejsze są właśnie pasywne. Z kolei dualne posiadają dwa rodzaje detekcji, zaś magnetyczne informują o tym, że zostało otwarte okno lub też drzwi bądź brama. Czujnik zbicia szkła wyposażony jest w mikrofon, którego zadaniem jest analiza dźwięku stłuczonego szkła, a następnie przekazanie sygnału o zdarzeniu.
Systemy zabezpieczeń ma w swojej ofercie firma AtLine. Firma istnieje od 1993 roku, od tego czasu wykorzystuje zaawansowane technologie, stając się przy tym jedną z pierwszych firm specjalizujących się w elektronicznych systemach ochrony zewnętrznej. AtLine oferuje produkty wysokiej jakości.
Leave a reply