Domowa kanapa czy fotel nie są już jedynymi miejscami, gdzie Polacy oglądają telewizję. Od kilku lat ulubione programy i seriale możemy wyświetlać na urządzeniach przenośnych takich jak smartfon, tablet czy laptop w niemal dowolnej lokalizacji.
Telewizyjna rewolucja
W świadomości starszych użytkowników oglądanie filmów, seriali, programów telewizyjnych i transmisji jest nierozerwalnie powiązane z telewizorem. Jednak młodzi ludzie nie mają czasu na siedzenie w domu przed odbiornikiem. Dlatego obecnie coraz więcej z nich ogląda materiały telewizyjne na ekranie komputera lub urządzeń mobilnych typu smartfon czy tablet. Zastąpiły one już wiele innych sprzętów domowych, a od kilku lat służą nam również jako telewizory. Możliwość oglądania telewizji na dowolnym urządzeniu mobilnym oznacza wolność wyboru i ogromną wygodę. Przykładowo ulubione rozgrywki sportowe można śledzić podczas podróży autobusem czy tramwajem.
Zmienia się nie tylko miejsce i sposób oglądania programów. Transformacji ulega też sama telewizja jako medium. Coraz mniej osób czeka na program. To raczej nagrane materiały czekają na widzów. Telewizja staje się więc elastyczniejsza, próbując dostosować się do nowego szybkiego stylu życia swoich odbiorców. Ramówka nie dyktuje już nam, co mamy oglądać. Możemy wybierać fragmenty programów lub całe audycje, które w danej chwili chcemy zobaczyć. Nie jest to jeszcze w pełni spersonalizowana telewizja, ale już do niej niedaleko. Oglądanie filmów i materiałów video na smartfonach wśród pewnej grupy osób jest popularniejsze niż odbieranie treści na zwykłych odbiornikach. Jeśli za jakością pójdzie dostępność, szeroki wybór kanałów i niezawodność działania, to z czasem dojdzie do tego, że tradycyjna telewizja może zostać całkowicie wyparta przez tę mobilną.
Jak korzystać z telewizji na urządzeniach mobilnych?
W zasadzie wystarczy już tylko mieć dostęp do internetu o odpowiedniej przepustowości i zainstalować na smartfonie specjalną aplikację. Jedna z nich, dzięki której telewizja w telefonie z systemem Android lub iOS będzie w zasięgu naszych rąk, jest do ściągnięcia przez stronę Inea.pl. To darmowa aplikacja dająca możliwość oglądania wybranych kanałów, planowania nagrywania, ustawiania przypomnień, przeglądania ramówki i tworzenia listy ulubionych programów.
Jaka przepustowość internetu pozwala na komfortowe oglądanie telewizji na smartfonie?
Potrzebne jest łącze o przepustowości przynajmniej 1 Mbit/s, a do kanałów w jakości HD 3 Mbit/s. Gdy prędkość będzie niższa, odtwarzacz co chwile będzie przechodził w stan buforowania, co uniemożliwi płynne oglądanie. Jednak w dzisiejszych czasach odpowiednie parametry zapewnia niemal każda, nawet publiczna sieć bezprzewodowa. W sieci telefonii komórkowej 3G w standardzie HSDPA maksymalna przepustowość łącza to 14 Mb/s. Do oglądania telewizji na urządzeniu przenośnym nie jest zatem konieczna łączność w technologii LTE, choć oczywiście im szybsza prędkość pobierania danych, tym lepiej.
Leave a reply