• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Opony zimowe. Czym się charakteryzują?

zdjecie: flickr.com - licencja CC BY 2.0.

zdjecie: flickr.com – licencja CC BY 2.0.


Październik i listopad to czas kiedy wielu kierowców wymienia opony na zimowe. To najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo i komfort jazdy po zimowych drogach. Sprawdźmy, dlaczego warto wymieniać opony na zimowe i na co zwracać uwagę.

Kiedy temperatura spada poniżej 7 °C przychodzi czas na wymianę opon na zimowe. Letnie opony w takich temperaturach stają się twarde i mało elastyczne. Słabo trzymają się drogi, znacznie zwiększa się ryzyko kolizji, czy wpadnięcia w poślizg. Na takie warunki najbardziej odpowiednie są opony zimowe.

Opony zimowe – czym się charakteryzują?
Ze względu na swoje właściwości zapewniają bezpieczną jazdę nie tylko po śniegu i lodzie, ale również przy każdej zimowej pogodzie: mżawkach, silnym deszczu ze śniegiem, na suchej, czy śliskiej powierzchni. Jest to odczuwalne zwłaszcza na zakrętach i przy hamowaniu. Konstrukcja opon zimowych sprawia, że zachowują one elastyczność nawet przy zimowej aurze i zapewniają odpowiednią przyczepność do drogi. „Zimówki” nie zatrzymują śniegu, tylko się w niego wbijają.
Dodatkowo opony do samochodów na zimę mają z reguły specjalnie wyprofilowany bieżnik, dzięki czemu lepiej odprowadzają śnieg, wodę, czy błoto, a grubszy protektor pozwala na pewniejszą jazdę po śniegu.

Komplet, czy może tylko dwie?
Niekiedy kierowcy zastanawiają się, czy wymieniać komplet opon na zimowe, czy może wystarczy tylko dwie. Pełną kontrolę nad autem zapewnia jedynie wymiana wszystkich opon. Łączenie opon letnich i zimowych jest niebezpieczne – mówi Łukasz Korczyk z centrumfelg.pl – sklepu, który oferuje opony zimowe.
Opony zimowe z przodu pozwolą na pewną jazdę prosto po równej powierzchni. Przy skrętach tył samochodu będzie „uciekał” i stracimy kontrolę nad jego sterownością. W skrajnym przypadku samochód może tak zarzucić, że obrócimy się wokół własnej osi. Z kolei opony zimowe tylko z tyłu to mało stabilny przód samochodu, co może spowodować wyrzucenie auta na zakręcie. Dwie opony nie zapewnią bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach zimowych. By mieć pełną kontrolę nad samochodem trzeba go wyposażyć w komplet opon zimowych.

Ciśnienie w oponach
Kiedy spada temperatura otoczenia, spada również ciśnienie w oponach. Może to pogorszyć sterowność auta, wydłużyć drogę hamowania, obniżyć przyczepność. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach zwiększa też zużycie paliwa. Zimą zalecane jest zwiększenie ciśnienia w oponach o 0,2 bara. Nie wolno jednak przekraczać maksymalnych wartości określonych przez producenta samochodu.
Jakie opony kupić? W sklepach znajdziemy opony zimowe w pełnej rozpiętości cenowej. Markowe opony są dość drogie, ale nie jest to wydatek coroczny, więc można taki zakup rozważyć, tym bardziej, że sklepy internetowe z oponami zimowymi często mają ceny dużo niższe niż sklepy stacjonarne. W sklepie z oponami zimowymi znajdziemy też opony w średnim segmencie cenowym i w dobrej jakości, więc cena opon zimowych nie powinna być przeszkodą. Na pewno ważne jest, by nie dać się zaskoczyć pierwszym, poważniejszym opadom śniegu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter