• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jak dbać o klimatyzację samochodową

Klimatyzacja w używanym samochodzie może powodować alergie i choroby, ponieważ w wilgotnym środowisku parownika rozmnażają się bakterie, grzyby oraz mikroorganizmy. W celu uniknięcia zachorowań zaleca się czyszczenie klimatyzacji, które powinno się wykonać przynajmniej raz w roku.

Jeżeli zaniecha się jej przeglądu i oczyszczenia, stanie się niebezpieczna dla kierowcy, a z jej wnętrza zaczną wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Wygodę i komfort gwarantuje zatem prawidłowe dbanie o klimatyzację, co jednoznaczne jest z uniknięciem większości problemów. Niniejszy artykuł przedstawi najpopularniejsze metody ich usunięcia.

Domowe sposoby
Najprostszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest użycie środka o działaniu grzybobójczym w formie aerozolu. Wprowadza się go przez kanały nawiewowe, a gdy dostanie się do użebrowania parownika, wówczas niszczy szkodliwe organizmy. Ta metoda nie jest jednak pozbawiona wad – czasami nie można starannie i zgodnie z instrukcją pokryć pianką całego parownika, ponieważ mamy do niego ograniczony dostęp. Aby dokładnie wyczyścić klimatyzację, trzeba udać się do mechanika.

Ozonowanie klimatyzacji
Wykorzystanie urządzenia generującego ozon pozwala na skuteczne odkażenie klimatyzacji. Wytwornicę umieszcza się w pojeździe, a następnie uruchamia się obieg wewnętrzny klimatyzacji. Metoda ta jest nie tylko prosta, ale i sprawdzona, a co najważniejsze, usuwa zapachy z wnętrza pojazdu. Nie okaże się jednak skuteczna w przypadku zanieczyszczeń mechanicznych. Zabieg trwa do 30 minut, a jego koszt nie przekracza 50 zł.

Odgrzybianie chemiczne
Najskuteczniejszą metodą odgrzybiania klimatyzacji jest czyszczenie chemiczne przeprowadzane w profesjonalnym warsztacie. W celu uzyskania pożądanego efektu mechanik powinien mieć dostęp bezpośrednio do parownika. Wymaga to demontażu samochodowych plastików, ale dzięki temu dokładnie usuniemy zanieczyszczenia, które zgromadziły się na parowniku od ostatniej tego rodzaju wizyty. Precyzyjne czyszczenie elementu należy przeprowadzać zgodnie z wymaganiami producenta zamieszczonymi na stronie . Tam też znajdziemy informację, że zabieg ten trzeba powtarzać przynajmniej co pół roku. Warto zaznaczyć, iż mechanik oczyszcza ponadto kanały, przez które przepływa powietrze do dalszej części układu.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia ultradźwiękowe, dzięki którym możliwe jest dokładne czyszczenie klimatyzacji niewymagające demontażu.

Wymiana filtrów
W przypadku używanych samochodów trudno jest ocenić stan klimatyzacji, dlatego warto natychmiast wymienić filtr kabinowy. Jak wiadomo, element ten ulega szybkiemu zużyciu (wersja z aktywnym węglem). Wprawdzie jest on nieco droższy od filtru papierowego, ale lepiej pochłania zanieczyszczenia. Zaleca się, by filtr kabinowy wymieniać raz na pół roku.

Wiele osób cierpi na alergie i odczuwa dolegliwości po przebywaniu w klimatyzowanym samochodzie. W tej sytuacji warto zastanowić się, czy przyczyną złego samopoczucia nie jest zagrzybiony układ klimatyzacji. Nie wolno też zapominać, że prawidłowe działanie tego układu zapewniają nie tylko odgrzybianie, ale przegląd i naprawa klimatyzacji, jak również uzupełnianie płynów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.norauto.pl.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter