• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Przykry zapach z ust to tylko objaw?

Nie można bagatelizować brzydkiego zapachu z ust. Nie tylko przeszkadza w codziennym życiu i kontaktach towarzyskich, ale bardzo często stanowi także objaw choroby oraz często poważnych problemów w organizmie.

Nieświeży oddech spędza sen z powiek wielu osób, które na własnej skórze doświadczyły, jak bardzo ta dolegliwość może wpływać na kontakty towarzyskie oraz własne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że sięgamy po coraz więcej produktów, które mają niwelować przykry zapach z ust. Na początku musimy uświadomić sobie, że nieświeży oddech nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Najczęściej, nieświeży oddech związany jest z problemami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej, na przykład próchnicą czy psującym się zębem. Jednak, w około 10% przypadków, nieświeży oddech nie ma nic wspólnego z chorobami uzębienia. Wtedy wynika on z chorób ogólnoustrojowych.
Do chorób ogólnoustrojowych, które mogą powodować chroniczny nieświeży oddech należą:

  • zapalenie migdałków;
  • zapalenie zatok;
  • angina;
  • zapalenie gardła;
  • nieżyt nosa;
  • nieżyt żołądka;
  • wrzody żołądka;
  • choroby wątroby;
  • zaburzenia układu pokarmowego;
  • choroby trzustki;
  • odwodnienie;
  • cukrzyca;
  • choroby płuc;
  • nowotwory.

Jak widać, lista chorób jest długa i tak naprawdę, są to jedynie schorzenia, które w największej mierze powodują nieprzyjemny oddech. W każdej z tych chorób inny czynnik powoduje nieświeży oddech. W przypadku cukrzycy jest to kwasica spowodowana nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. Kwasica powoduje pojawienie się w wydychanym powietrzu gazu o bardzo specyficznym zapachu acetonu. Kiedy chorujemy, np. na anginę, nieświeży oddech powodowany jest zbierającą się gęstą wydzieliną, w której znajdują się bakterię. W takich przypadkach, nieświeży oddech jest najbardziej intensywny po przebudzeniu, kiedy wydzieliny jest najwięcej.

Zwykle w pierwszej kolejności stosujemy gumy, pastylki i drażetki o miętowym zapachu. Jak się jednak okazuje, nie jest to sposób przynoszący długotrwały efekt. Najczęściej przepędzamy nieprzyjemny oddech na 1,5-2 godziny, po czym powraca on i znów nie pozwala nam cieszyć się swobodą w kontaktach towarzyskich. Podobny efekt przynosi zjedzenie owocu, np. jabłka, którego miąższ oczyści powierzchnię naszych zębów i sprawi, że nieświeży oddech zniknie na jakąś godzinę.

Kolejnym sposobem jest częstsze szczotkowanie zębów oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Musimy jednak pamiętać, że częste używanie płynów do płukania może okazać się szkodliwe. Taką kwestię najlepiej jest ustalić z naszym stomatologiem, który podpowie nam, jak często stosować płukanki, aby było to całkowicie bezpieczne.
Coraz popularniejsze staje się ssanie tabletek zawierających cynk. I faktycznie, cynk pomaga w walce z nieświeżym oddechem. Efekt wywołany przez cynk potrafi utrzymywać się przez kilka godzin. Jego działanie polega na zlikwidowaniu przyczyny, którą najczęściej jest powstawanie związków siarki w obrębie naszej jamy ustnej. To one wydzielają nieprzyjemną woń. Cynk wchodzi w reakcję z tymi związkami likwidując tym samym źródło nieprzyjemnego zapachu. Cynk w żaden sposób nam nie szkodzi, wręcz przeciwnie – jest składnikiem niezbędnym nam do prawidłowego funkcjonowania, blokuje namnażanie bakterii i poprawia stan naszej skóry.

Jednak musimy pamiętać, że aby określić, co jest przyczyną nieświeżego oddechu, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do stomatologa, który zbada stan naszego uzębienia. Jeśli przyczyna nie będzie leżeć w jamie ustnej, w kolejnych krokach kierujemy się do lekarza ogólnego, który zleci badania.
Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-elektryczna.pl w Poznaniu zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter