Każdy inwestor prędzej czy później staje przed wyborem najlepszego pokrycia dachowego dla swojego domu. I o ile dużą rolę odgrywają najczęściej koszty oraz ładny wygląd, o tyle nie każde rozwiązanie krycia jest możliwe do wykonania w konkretnym projekcie. Na szczęście na rynku dostępnych jest co najmniej kilka opcji pokrycia dachu – znając właściwości oraz specyfikę tych najbardziej popularnych wybór najlepszego rozwiązania staje się dużo łatwiejszy.
– Najważniejsze, aby każdy położony dach spełniał określony cel, tzn. chronił dom przed wilgocią, zimnem i wiatrem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ze względu na pełnioną funkcję jego budowa to bardzo ważny etap powstawania budynku. Wymaga precyzji i doświadczenia brygady, odpowiedniej pogody (zwłaszcza przy ocieplaniu dachu), oraz materiału wykonania. – wylicza specjalista z firmy Dachlux. Jednak w przypadku pokrycia dachu należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie oferowane na rynku materiały nadają się do naszego budynku. Ma to najczęściej związek z nachyleniem połaci dachowej oraz konstrukcją domu. Wybór często zależy też od panujących warunków atmosferycznych oraz ogólnej estetyki otoczenia.
Pokrycie dachu gontem bitumicznym to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają wielkich funduszy na ten cel. To popularny materiał budowlany, jego trwałość jest szacowana nawet na kilkadziesiąt lat. Do grupy pokryć bitumicznych zaliczają się także standardowe papy, płyty faliste oraz powłoki bitumiczne. Gonty są często wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym, a płyty faliste szerokie zastosowanie znajdują na dachach budynków mieszkalnych, hal przemysłowych i sportowych, obiektów rolniczych lub przy renowacji dachu. Charakteryzuje je niewielka masa i wyjątkowa plastyczność, dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet przy najbardziej wymyślnym kształcie dachu. Dla tego typu pokrycia dachu minimalny kąt nachylenia powinien wynosić 11 stopni, a maksymalny – 31 stopni (przy czym zaleca się pozostanie w przedziale od 11 do 22 stopni nachylenia).
Mało skomplikowane dachy to idealne warunki dla pokryć z blachy płaskiej. Pokrycie dachu tzw. rąbkiem stojącym to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością w budownictwie jednorodzinnym. Blacha jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym. Dachy są lekkie i niedrogie, ponieważ przy ich zakładaniu nie potrzeba ciężkiej, kosztownej więźby dachowej. Blacha występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. W przypadku jej zastosowania minimalny kąt nachylenia może wynosić nawet 3 stopnie. Największy kąt nie może przekroczyć wartości 17 stopni.
Dachówki betonowe cieszą się popularnością wśród miłośników tradycji, którzy nie wyobrażają sobie zastosowania blachy lub gontu. Dobrej jakości produkt cechuje mała porowatość betonu oraz gładkość. Dzięki temu dach z takiego pokrycia jest wyjątkowo odporny na nasiąkanie wodą i skutki niskich temperatur, dłużej opiera się kwaśnym deszczom oraz porostom i mchom, które często niszczą dachówki.
Dachówki ceramiczne to natomiast doskonały materiał dla budynków utrzymanych w tradycyjnej i modernistycznej stylistyce, głównie ze względu na szeroką ofertę modeli i kolorów. Cechuje je wyjątkowa trwałość (liczona w pokoleniach) i prostota montażu. Wybierając mały rozmiar dachówki możemy ją śmiało zastosować także na dachu o skomplikowanej formie. Dzięki odpowiednio dużemu ciężarowi dachówki ceramiczne są wyjątkowo stabilne, odporne na działanie wiatru i skutecznie izolujące hałas.
– Dla „ciężkich” pokryć dachowych, takich jak dachówki ceramiczne i betonowe minimalny kąt nachylenia dla pojedynczo układanej dachówki to 39 stopni – tłumaczy specjalista Dachlux. – Ceramiczna dachówka zakładkowa oraz karpiówka może zostać położona przy minimalnym kącie 31 stopni. Dla standardowej ceramicznej dachówki holenderskiej wartość ta to 35 stopni. Największe dopuszczalne spadki to około 45-50 stopni.
Leave a reply