Jakakolwiek aktywność zimowa na świeżym powietrzu wiąże się w naszym klimacie z koniecznością uporania się z problemem zimna. Szczególnie uciążliwy jest ten kłopot, jeśli chodzi o dłonie – zwykłe rękawiczki niekoniecznie są najlepszym rozwiązaniem!
Rękawice muszą być wygodne
Ten postulat dotyczy wszystkich rękawic, niezależnie od tego, czy mają to być rękawice do jazdy na rowerze, wspinaczkowe, strzeleckie, wędkarskie czy rękawice taktyczne. Dłonie, szczególnie wtedy, gdy jest chłodno, są szczególnie wrażliwe na otarcia, dlatego rękawice ze szwami po wewnętrznej stronie powodują tak duży dyskomfort. Aby tego uniknąć, wnętrze rękawic powinno być miękkie. Wszystkie szwy muszą być umiejscowione tak, aby nie utrudniały chwytu i nie powodowały otarć, a jednocześnie były możliwie dobrze osłonięte przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Wygodę korzystania z rękawic często obniża też ich zsuwanie się. To poważny problem, bo nie w każdej sytuacji można się po prostu zatrzymać i poprawić rękawicę, dlatego tak ważny jest mocny rzep, taki, w jaki wyposażone są praktycznie wszystkie rękawice taktyczne
Miękko czy zbyt miękko?
Dla spacerowicza najwygodniejsze rękawice to te, które mają grubą puchową wyściółkę. Na pewno jest w nich – przynajmniej na początku – ciepło. Jednak zbyt gruba warstwa materiału sprawia, że wyczucie trzymanego przedmiotu nie jest już tak dobre. Właśnie dlatego rękawice taktyczne, narciarskie czy rowerowe są konstruowane nieco inaczej – tak, aby po chwytnej stronie materiału nie było zbyt wiele, a użytkownik przez rękawicę dobrze kontrolował siłę ścisku i mógł bez trudu złapać dowolny przedmiot. Precyzja pracy w rękawicach jest trudna do osiągnięcia, dlatego proces projektowania rękawic trwa bardzo długo – o ile w przypadku innych elementów munduru wystarczają zwykle pewne ogólne testy, o tyle rękawice bada się szczególnie wnikliwie, aby zapewnić, że na każdej dłoni zagrzeją, zapewniając komfort i bezpieczeństwo.
Wilgoć zmienia wrażenie
jeden z najpoważniejszych problemów, na jaki natknęli się projektanci rękawic to przegrzanie dłoni i zwiększona potliwość. Teoretycznie można byłoby uznać, że skoro dłonie się pocą, to rękawiczki spełniły swoje zadanie, ponieważ doprowadziły do ogrzania dłoni. Tak jednak nie jest – pot, parując, powoduje ochładzanie skóry, co znów daje efekt bardzo zbliżony do tego, jaki osiąga się po prostu przez zdjęcie rękawiczek. Nie o to chodziło. Dlatego, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu związanego z potliwością dłoni, rękawice taktyczne są dobrze wentylowane. Starym, ale dobrym schematem jest ten zastosowany w Mechanix The Original Glove Multicam, które wentylują się przez paski materiału między palcami i na bocznej powierzchni palca. Jest to materiał o właściwościach innych niż pozostała część rękawicy, lepiej przepuszczający powietrze i parę, dzięki czemu pot jest skuteczniej usuwany, a dłoń nie przegrzewa się. Rękawice taktyczne, kupisz w sklepie: – bogata oferta.
Maskowanie na rękawicach
W przypadku odzieży outdoorowej nie ma to żadnego znaczenia, natomiast w rękawicach taktycznych już znaczne. Rękawice będące częścią munduru polowego muszą być odpowiednio maskowane. Z jednej strony chodzi tylko o dokładność iluzji, bo im doskonalszy mundur, tym lepiej widoczne niezamaskowane dłonie, a to dość, aby wypatrzyć ludzką sylwetkę nawet w najlepszym wzorze maskującym, a dwa, wzór kamuflażu na rękawicach zwykle rozmazuje również optycznie kontur trzymanego w dłonie przedmiotu. Przekonali się o tym nie tylko żołnierze, ale także uczestnicy strzelanin ASG. W zasadzie trudno oprzeć się wrażeniu, że w przypadku ubrań militarnych często to właśnie takie detale jak niedopracowane rękawice stanowią ich najsłabszy punkt, tymczasem zgodnie z filozofią współczesnego pola walki, po naszej stronie nie może być żadnego słabego punktu.
Ubrania militarne kupisz w sklepie wojskowym warzone.com.pl – sprawdź!
Leave a reply