Jak przygotować się do wakacyjnej podróży by bezpiecznie dotrzeć do celu? O czym pamiętać i czego unikać?
Porządne śniadanie, odpoczynek i sprawny samochód to podstawa by w pełni sił wyruszyć w długą drogę. Nikt nie chce być kolejnym numerem w statystykach. A te są zatrważające. Jak podaje Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wypadki drogowe w Polsce pochłaniają rocznie ponad 4 000 ofiar śmiertelnych i ok. 50 000 rannych.
Oznacza to, że co 13 minut następuje wypadek, co godzinę przybywa 6 rannych i co dzień ginie 11 osób. Jeśli nie poczynimy konkretnych działań zmniejszających ilość wypadków już w 2030 wypadki na drodze staną się jedną z głównych przyczyn (8-mą) śmierci na świecie (Światowa Organizacja Zdrowia).
„Zdrowie publiczne jest warunkowane tylko w 10% przez system opieki zdrowotnej, ponad 50% to są czynniki zależne od nas samych, a 10-15% to czynniki genetyczne” – mówi poseł Małecka-Libera, Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia. „W związku z tym 50% a może nawet i więcej czynników, które oddziaływają między innymi na problemy wypadkowości zależy od nas”.
To właśnie od nas zależy czy podczas podróży samochodem zdejmiemy nogę z gazu i zapniemy pasy bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Ich badania pokazują, że zmniejszenie średniej prędkości o 1km na godzinę prowadzi do redukcji fatalnych wypadków o 4 do 5%. Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. z np. drzewem czy słupem jest niemal zawsze śmiertelne. Jak podaje Krakowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdarzenie trwa ułamki sekundy, a śmierć przychodzi z prędkością pocisku.
• po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.;
• po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm;
• po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę;
• po 0,050 sekundy opóźnienie działające na osobę 80 razy przewyższa masę ciała;
• po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton;
• po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę;
• po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę – obrażenia powodują śmierć na miejscu!
• po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać;
• po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.
Prawie 10% osób (rocznie) mogłoby uniknąć tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa.
„Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach jest głównym celem Autofederacji. Dlatego członkom Autofederacji zapewniliśmy możliwość trenowania swoich zachowań i reakcji podczas trudnych warunków pogodowych czy nieprzewidzianych sytuacji na najnowocześniejszym symulatorze samochodowym. Liczę, że dzięki temu wpłyniemy na zmniejszenie statystyk wypadków w Polsce” – mówi Hubert Drabik, Prezes Autofederacji.
Agnieszka Zydroń, Ambasador Autofederacji radzi: „spakujmy odpowiednio samochód, aby nie ograniczać widoczności kierowcy, zabierzmy mapę, która może się przydać, gdy GPS zawiedzie, naładujmy telefon, który może stać się ratunkiem w krytycznej sytuacji i pamiętajmy o apteczce, trójkącie ostrzegawczym, komplecie żarówek i lince holowniczej”.
Gorąco, późna godzina, chęć wylegiwania się na plaży są tylko niektórymi z powodów, dla których lubimy się spieszyć. Jednak może wakacje to czas by w końcu nauczyć się spieszyć powoli.
Informacje o Autofederacji:
Autofederacja (AF), pierwsza w Polsce opiniotwórcza i oparta na idei afiliacji organizacja, która powstała by zrzeszyć wszystkich polskich kierowców, bez względu na rodzaj pojazdu, który użytkują, staż za kierownicą czy kategorię prawa jazdy. Misją AF jest poprawa komfortu użytkowników polskich dróg i indywidualne podejście do każdego kierowcy. Autofederacja ma na celu zapewnienie dostępu do wszechstronnej wiedzy o rynku motoryzacyjnym, krzewienie kultury na polskich drogach, wdrażanie sprawdzonych i zintegrowanych rozwiązań dla kierowców oraz wspieranie ich, kiedy tylko tego potrzebują. Do dyspozycji Członków AF pod numerem tel. 801 999 888 uruchomiono całodobowe centrum informacyjne. Przez 7 dni w tygodniu konsultanci udzielają informacji o obecnych i przyszłych usługach AF a także umawiają Uczestników z ekspertami z różnych dziedzin motoryzacji, prawnikami czy rzeczoznawcami AF. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź nasz portal www.af.pl
Leave a reply