Nawigacja dla każdego? Nie istnieje. W gąszczu modeli i dodatkowych funkcjonalności coraz trudniej wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu dla turysty.
Jak zdefiniowaliśmy turystę?
Turysta to osoba nastawiona na poznawanie nowych miejsc, która chętnie wyrusza w trasę przy każdej okazji. Poza jej sprawnym pokonaniem, to właśnie tę grupę interesuje zwiedzanie i poznawanie ciekawostek turystycznych. Turysta lubi jeździć i robi to często, dlatego przy wyborze urządzenia do nawigacji powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Inteligentne wyszukiwanie
Dla podróżnika liczy się czas. Dlatego przy wyborze urządzenia do nawigacji warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ułatwia znalezienie interesującej nas lokalizacji. Dobrym rozwiązaniem jest inteligentna wyszukiwarka, w której – podobnie jak w wyszukiwarce internetowej – cały adres wprowadza się w jednym polu. Wystarczy rozpocząć wpisywanie ciągu znaków, a urządzenie samo zaproponuje najlepiej dopasowany wynik. Inteligentne wyszukiwanie dotyczy także użytecznych punktów na trasie (POI), takich jak restauracje, banki, stacje benzynowe czy też przychodnie lekarskie. Takie rozwiązanie podnosi komfort użytkowania urządzenia oraz pozwala zaoszczędzić cenny czas.
Przewodniki turystyczne
W poszukiwaniu atrakcji turyści chętnie korzystają z przewodników. Szukają tam informacji na temat zabytków, centrów kulturalnych i innych ciekawostek, na które można się natknąć w danym miejscu. O ile jeszcze kilka lat temu tego typu informacje czerpano głównie z papierowych wersji przewodników, dziś wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie do nawigacji, które umożliwia korzystanie z ich elektronicznej wersji.
Przewodniki zawierają wiele użytecznych informacji, m.in. adresy i numery telefonów ambasad, hoteli i innych ważnych miejsc. Planując podróż do odległego kraju, nie zawsze zaopatrujemy się we wszystkie przewodniki po krajach tranzytowych. Łatwy dostęp do bazy najważniejszych informacji w dowolnym momencie zwiększa bezpieczeństwo podróży i jest nieoceniony w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
Podgląd obiektów w 3D
Ponieważ turysta często porusza się po jeszcze mu nieznanych terenach, dobrym rozwiązaniem jest możliwość podglądu w 3D mijanych na trasie charakterystycznych budynków. Dzięki temu dużo łatwiej jest zorientować się w obcej okolicy.
Wyznaczanie trasy na komputerze…
Nie bez znaczenia jest fakt, że większe podróże turyści planują na wiele tygodni przed wyjazdem, często posługując się internetowymi serwisami (np. Google Earth); testują różne warianty i na bieżąco konfrontują plany z informacjami znalezionymi w internecie. Nowoczesne urządzenia pozwalają zaplanować trasę na ekranie komputera, co w przypadku dłuższych tras jest wygodniejsze, niż praca na kilkucalowym monitorze nawigacji GPS. Ostatecznie opracowaną trasę można przenieść z komputera do nawigacji, bez konieczności żmudnego wprowadzania kolejnych (licznych!) punktów pośrednich.
… i na podstawie zdjęć
Ci, którzy tylko na fotografiach widzieli miejsca, do których chcą dotrzeć, docenią możliwość wyznaczenia trasy na ich podstawie. Niektóre nawigacje pozwalają na wykorzystanie geotagowanych zdjęć do wyznaczania trasy przejazdu. Fotografie oznaczone lokalizacyjnie można wykonać samodzielnie (jeśli aparat, którym dysponujemy posiada taką funkcję), albo ściągnąć ze specjalnych stron internetowych – na przykład www.NavPix.net.
Dziennik podróży
Turyści lubią też uwieczniać efekty swoich wojaży. Kiedyś wrażenia z podróży spisywało się na kartkach lub w dziennikach. Teraz dziennik można prowadzić także za pomocą urządzenia do nawigacji. Notatki można sporządzać na dwa różne sposoby: tradycyjnie, zapisując wrażenia w urządzeniu tekstowo, albo nagrywając swój głos. Notatki głosowe są szczególnie wygodną opcją – sporządzenie ich zajmuje mniej czasu, który turysta może poświęcić na zwiedzanie.
Tryb pieszy
Turyści rzadko zwiedzają interesujące ich miejsca zza szyby samochodu. Najczęściej po dotarciu do celu korzystają z map miast, w których się właśnie znajdują. Nawigacja dla turysty ułatwia poruszanie się po nowych miejscach bez konieczności organizowania dodatkowej mapy czy sprzętu. Po opuszczeniu samochodu wystarczy przełączyć urządzenie na tryb pieszy i dalszą trasę pokonywać na własnych nogach.
Zasięg map
Co jeszcze przyda się turyście? Przy wyborze urządzenia do nawigacji warto zwrócić uwagę na mapy, które zostały w nim zainstalowane i sposób ich aktualizacji. Na pewno istotny jest zasięg map. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy obejmują wszystkie interesujące nas kraje, czy pokrywają je w całości i czy poza drogami głównymi uwzględniono także drogi gruntowe.
W przypadku mapy Polski całościowe pokrycie dróg oznacza uwzględnienie ponad 650 tys. km, w tym 290 tys. km dróg gruntowych. Z perspektywy turysty, który porusza się także po obszarach mniej uczęszczanych, zwłaszcza liczba kilometrów tych ostatnich ma spore znaczenie.
Możliwość bezpłatnych aktualizacji
Dobrze jest też wybrać producenta, który umożliwia skorzystanie z bezpłatnych aktualizacji map. W przypadku niektórych nawigacji jest możliwość kilkukrotnego pobrania nowych map, co dla posiadacza oznacza oszczędność i wygodę.
Jesteś typem turysty? Sprawdź, czy urządzenie, które wybierasz ma wszystkie potrzebne Ci funkcje!
Leave a reply